nowe porozumienieDwujęzyczny-dwunarodowy polsko- niemiecki profil nauczania w Augustum-Annen-Gymnasium w Goerlitz otrzymał nową podstawę prawną. W środę, 5 lutego, saksońska minister oświaty Brunhild Kurth, dolnośląska kurator oświaty Beata Pawłowicz, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, nadburmistrz Goerlitz Siegfried Deinege oraz dyrektor Saksońskiej Agencji Oświatowej Bela Belafi, podpisali nową umowę o współpracy edukacyjnej w regionie dolnośląsko-saksońskiego pogranicza.

 

 

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w auli Augustum-Annen-Gymnasium. To ważne wydarzenie, gdyż dzięki nowemu porozumieniu obecni i przyszli uczniowie profilu dwujęzycznego zyskują jeszcze lepsze perspektywy na przyszłość, bowiem ich świadectwa maturalne będą od teraz uznawane nie tylko przez niemieckie, ale też polskie uczelnie.

Dwunarodowa klasa o profilu dwujęzycznym, działająca nieprzerwanie od 2002 roku, jest przedsięwzięciem unikalnym w skali obu krajów, dlatego uroczystość stała się także okazją do podziękowań ze strony władz Saksonii i Dolnego Śląska skierowanych do osób zaangażowanych w utworzenie profilu i jego udoskonalanie. To dzięki ich staraniom młodzież i rodzice z regionu przygranicznego przekonują się od wielu lat, że wspólna nauka oznacza lepszą przyszłość.
„Zależy nam na tym, aby nasza młodzież miała coraz lepszą ofertę kształcenia. To ważne, żeby mogli swobodnie dokonywać wyboru swojej drogi życiowej, dlatego cieszę się, że możemy im zapewnić również taką, unikalną jak na razie formę kształcenia, jakiej nie oferuje żadne inne miasto w naszym regionie. – mówi burmistrz Gronicz i dodaje - To dobrze, że młodzi ludzie ze Zgorzelca i Goerlitz mogą podnosić swoje kompetencje językowe ucząc się nie języka sąsiadów, ale w języku sąsiadów, że poznają się, poznają swoją kulturę, historię i integrują się. Cieszę się, że uczniowie ze Zgorzelca otrzymują taką szansę. Mam nadzięję, że z czasem Polska będzie dla nich równie atrakcyjnym miejscem do pracy i życia. Jestem przekonany, że prędzej czy później te możliwości, które teraz dajemy młodym ludziom przyniosą także nam korzyść."
W uroczystości uczestniczyli także uczniowie i nauczyciele profilu dwujęzycznego oraz absolwenci, którzy po uroczystości opowiadali mediom o swoich doświadczeniach związanych z nauką w dwunarodowej klasie o profilu dwujęzycznym.

Zgorzelec będzie pomagał
Szkoła jest szkołą niemiecką, dlatego jej finansowanie spoczywało i spoczywa głównie na stronie niemieckiej. Zgorzelec udzielał szkole rozmaitych form wsparcia np. wypożyczając książki do nauki języka polskiego do szkolnej biblioteki. W nowym porozumieniu gmina miejska Zgorzelec zobowiązała się do zapewnienia w miarę możliwości:
pobytów językowych w Polsce tym uczniom dwunarodowego-dwujęzycznego profilu kształcenia, którzy maja stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, do czasu zakończenia przez nich nauki w szkole,
materiałów do nauki języka polskiego jako języka ojczystego oraz do przedmiotów nauczanych w jezyku polskim uczniom dwunarodowego-dwujęzycznego profilu kształcenia,
nauczycieli do nauczania w języku polskim przedmiotów dodatkowych "Historia Polski" i "Geografia Polski"
Szczegóły strony będą uzgadniać odrębnie. Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania i zastępuje umowę administracyjną z 8 października 2001 roku. Strony umowy mogą do 31 stycznia każdego roku wymówić niniejszą umowę na koniec roku szkolnego. Wymówienie wymaga formy pisemnej

Renata Burdosz

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa