Wiele osób z problemem uzależnienia alkoholowego zadaje sobie pytanie: „dlaczego to spotkało właśnie mnie?” Okazuje się, że przyczyny alkoholizmu mogą być bardzo różne. Ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Takiej, która rozwiąże problem. Jakie są najczęstsze powody do picia alkoholu w nadmiarze? Powody choroby alkoholowej różnią się osobniczo.
W wielu przypadkach czynniki skłaniające do nadmiernego sięgania po alkohol nakładają się na siebie. Wśród najczęstszych przyczyn alkoholizmu wymienia się czynniki medyczne, uwarunkowania genetyczne, psychologiczne, pedagogiczne, a także hormonalne i socjologiczne. Medyczne przyczyny choroby alkoholowej
Z medycznego punktu widzenia alkoholizm to choroba, która może mieć swoje źródło w fizycznych skutkach oddziaływania alkoholu na nasz organizm. Osoba spożywająca alkohol pod jego wpływem osiąga stan euforii, pobudzenia, a po odstawieniu odczuwa przykre dolegliwości. W medycynie mówi się również o czynnikach genetycznych czy fizjologicznych alkoholizmu, które także mogą mieć wpływ na to, kogo problem dotyczy.
Alkoholizm a geny
Istnieją teorie, zgodnie z którymi przyczyną alkoholizmu w rodzinie jest skłonność genetyczna, mówi się nawet o genie alkoholizmu. Badania pokazuję jednak, że geny są tylko w połowie za to odpowiedzialne. Same geny nie określają, czy ktoś rozwinie w sobie uzależnienie. Czynniki środowiskowe w połączeniu z genami stwarzają dużo większy potencjał dla aktywowania się choroby. Badania pokazują także, że mimo dziedziczenia genu, nie każdy zostaje alkoholikiem.
Psychologiczne przyczyny alkoholizmu
Psychologowie zwracają natomiast uwagę na to, że uzależnienie alkoholowe może być efektem różnych zaburzeń psychicznych, które nas dotykają. Spożywanie alkoholu jest dla osoby uzależnionej mechanizmem obronnym. Alkohol to często droga ucieczki przed życiowymi problemami, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Dzięki niemu możemy chociaż na chwilę zapomnieć o trudnościach.
Pedagogiczne przyczyny picia alkoholu w nadmiarze
Pedagodzy uważają, że uzależnienie alkoholowe może być również efektem nieprawidłowego procesu socjalizacji i wychowania. Jeśli dziecko wzrasta w źle funkcjonującej rodzinie, w której jeden bądź oboje rodziców jest uzależnionych od alkoholu lub obraca się w gronie osób z tym problemem, może być bardziej podatne na uzależnienia w przyszłości.
Również w tym kontekście funkcjonuje określenie przyczyny środowiskowe. Problem ten dotyka znacznie częściej dzieci wychowujących się w tzw. rodzinach patologicznych czy dysfunkcyjnych. Takich, w których brakowało ciepła, miłości i odpowiednich wzorców.
(red./Foto:arch.)