Finaliści konkurWe wtorek (28.03) w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu “Pociąg do matematyki, fizyki i informatyki”. Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, który był również sponsorem nagród.


Nad wszystkim czuwała Dorota Chitruń Dyrektor Liceum. Aby bezproblemowo i bezpiecznie można było odbyć podróż po Matkrainie, trasę przygotowali przewodnicy w składzie: Ewelina Mielewczyk, Sylwia Wojciechowska, Elżbieta Tymińska, Jadwiga Proniewicz-Hasiak, Edward Łagowski i Paweł Pilczuk.
Rozwój zainteresowań
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych i fizycznych uczniów, motywowanie i mobilizowanie uzdolnionej młodzieży do rozwiązywania problemów przedmiotowych, budzenie nawyku zdrowego współzawodnictwa oraz wspaniała zabawa.
W wydarzeniu udział wziął Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, który w przemówieniu podczas uroczystego rozpoczęcia konkursu podkreślił rolę matematyki i fizyki w kształtowaniu zmian na świecie. “To właśnie ścisłe dziedziny nauki zmieniają świat, a zatem to Wy, uczestnicy konkursu jesteście już na starcie zwycięzcami.”
Konkurs adresowany był do uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Miał charakter stacji, w których uczniowie zatrzymywali się między innymi nad krzyżówkami, rebusami, zagadkami logicznymi, zagadkami z zapałek, kołem fortuny, składaniem brył, doświadczeniami fizycznymi, a nawet rymowankami. W tym roku konkurs został poszerzony o zagadnienia związane z informatyką wśród których pojawiła się m.in. budowa komputera.
Niesamowita przejażdżka
Aż 14 grup turystycznych ze szkół podstawowych postanowiło odbyć niesamowitą przejażdżkę po świecie matematyczno-fizyczno-informatycznym.
W czasie trzygodzinnej jazdy, podróżujący odwiedzili 16 stacji, na których zwiększali moc swoich pociągów o 1 ,2 lub 3 waty.
Na koniec zwiedzania okazało się, że pociągiem o największej mocy podróżowali turyści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy z Dłużyny Dolnej.
Za nimi uplasowali się podróżujący, którzy przyjechali ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka ze Zgorzelca. Dobrą moc osiągnął również pociąg z turystami ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater z Bogatyni.
Po długiej i wyczerpującej podróży wszyscy wycieczkowicze zostali zaproszeni na poczęstunek.
Zwiedzanie Matkrainy nie byłoby możliwe, gdyby nie zawiadowcy stacji – licealiści z klasy 1A, 1B i 3A, którzy sprawowali nadzór techniczny i logistyczny na stacjach. Aby móc zachować jak najdłużej miłe wspomnienia z podróży, każdy jej uczestnik otrzymał pamiątkę.
(PZ)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,3200zł 4,4800zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-06-01

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa