DSC 0362W zgorzeleckim Miejskim Domu Kultury odbył się XIX Międzynarodowy Dzień Inwalidy połączony z Konferencją Naukowa „Życie bez bólu". W obradach uczestniczyło wielu wybitnych fizjoterapeutów, lekarzy, inżynierów biomedycznych, biologów, pedagogów, psychologów, pracowników pomocy społecznej, urzędników państwowych oraz naukowców specjalistów z całego świata.


W spotkaniu zaprezentowali unikalne osiągnięcia w dziedzinie nauk medycznych oraz podzielili się własnym doświadczeniem zawodowym. Zaprezentowano także możliwości współpracy transgranicznej, wskazano sposoby pozyskiwania środków z funduszy unijnych, dzięki którym powinna poprawić się jakość ochrony zdrowia mieszkańców naszego regionu.
Profesor odznaczony
Zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele samorządu z drugiego brzegu Nysy przyznali, że Zgorzelec jest idealnym miejscem do organizacji tej konferencji. – To zaszczyt, że tego typu spotkanie jest organizowane w naszym mieście. Z całą pewnością mogę przyznać, że Zgorzelec jako miasto transgraniczne jest przykładem dobrej współpracy polsko – niemieckiej – powiedział Jan Michalski, Senator RP. Natomiast Aleksander Marek Skorupa – wojewoda dolnośląski powiedział, że jest mile zaskoczony siłą zgromadzonych tu osób. - Jeśli zgromadzona tu elita medyczna nie będzie w stanie nam pomóc w walce z bólem, to życie nie będzie miało dalszego sensu - stwierdził. Podczas uroczystości prof. Zbigniewowi Śliwińskiemu – główny organizator, został odznaczony Medalem Twórców Polskiej Rehabilitacji.  Wyróżnienie Szkarłatnego Serca otrzymali: Rafał Gronicz, Danuta Śliwińska, Marek Kiliański oraz Grzegorz Śliwiński. – Do tej pory powiat zgorzelecki był znany głównie z kompleksu Kopalni i Elektrowni Turów oraz drużyny koszykarskiej. Teraz możemy pochwalić się także szpitalem, który prezentuje wysoki poziom, czego serdecznie gratuluję – stwierdził Józef Kozłowski. Natomiast Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec zauważył, że mimo, iż Zgorzelec jest położony z dala od wielkich miast, to jesteśmy liderami w dziedzinie fizjoterapii. To w Zgorzelcu jest realizowany projekt przebadania wszystkich dzieci w wieku 9 – 14 lat pod kątem skoliozy.
Gotowi na medyczne Schengen
Zofia Barczyk – przewodnicząca rady miasta oraz dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu pochwaliła się zakupem nowoczesnego tomografu komputerowego. Zauważyła, że drogie takie urządzenie jest dopiero w Berlinie. Inwestycja najwyraźniej obliczona jest m.in. na pozyskanie niemieckich pacjentów, gdyż – jak przyznała Barczyk - 25 października br. wchodzi w życie dyrektywa transgraniczna, mówiąca o wzajemnym korzystaniu z usług medycznych między państwami. Dlatego ważne jest, aby standardy leczenia w szpitalach były podobne.
Janusz Grzeszczuk

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa