pge-startt 101_20121109_1477356601Pewnym zwycięstwem 64:78 zakończyło się spotkanie 18 kolejki Turon Basket Ligi pomiędzy Startem Gdynia i PGE Turów Zgorzelec. Wynik umocnił drużynę ze Zgorzelca na pierwszym miejscu tabeli a gdynian zepchnął na trzecie miejsce od końca.

O końcowym wyniku zdecydowała pierwsza połowa spotkania, gdyż obie kwarty wysoko wygrali goście: pierwszą 22:28 i drugą 15:21. Największą ilość punktów w tej części gry dla przyjezdnych zdobyli Aaron Cel (14 pkt) i Damian Kulig (10 pkt). Francuz z polskim paszportem imponował stuprocentową skutecznością: trafił wszystkie cztery rzuty za trzy i jeden za dwa punkty. Z powodu lekko podkręconego stawu prawej nogi nie wystąpił w drugiej połowie, ale skutecznie zastąpili go koledzy z drużyny: Ivan Opacak i Djordje Micić. Gracze Turowa znowu imponowali zespołową grą. Poza Wichniarzem każdy zdobywał punkty. Najwyższe prowadzenie Turowa zdarzyło się w drugiej kwarcie, kiedy po rzutach  Davida Jacksona, Djordje Micicia i Piotra Stelmacha PGE Turów wygrywał 46:31. Na przerwę drużyny schodziły przy stanie 37:49.

Trzecią odsłonę wspaniałym trafieniem z dystansu otworzył Ivan Opacak, lecz od tej chwili obie strony straciły skuteczność. Trwało to trzy minuty, po których nastąpiła wymiana ciosów. Tę odsłonę minimalnie, bo dwoma punktami (10:12) wygrali czarnozieloni, czym wrócili do bezpiecznej – wydawałoby się – 14 punktowej przewagi.

Ostatnią kwartę efektownym wsadem znowu rozpoczął Opacak, lecz wysokie prowadzenie chyba dekoncentrowało zgorzelczan, gdyż od tej chwili Start zaczął skutecznie oblegać kosz przeciwników. Nastąpiła seria rzutów przy zerowym dorobku gości. Po kilku pierwszych minutach gdynianie zbliżyli się na sześć oczek do Turowa (57:63). Śledzącym rozgrywki w TBL przypomniała wtedy się sytuacja, kiedy niedawno rzutem w ostatniej sekundzie Start pokonał Mistrza Polski. Było gorąco, ale zgorzelczan na bezpieczny dystans wyprowadzili kolejno Djordje Micić trafiając za dwa oraz Ivan Opacak. Chorwata sfaulowano przy trafionym rzucie z dystansu, dzięki czemu w akcji 3+1 zdobył cztery punkty. Mecz skutecznymi rzutami wolnymi zakończył Damian Kulig, czym ustali wynik na 64:78. On też był najlepszym zawodnikiem Turowa ze zdobyczą 15 punktów i 10 zbiórek. Czwarta kwarta okazała się być remisową (17:17). W drużynie gospodarzy wyróżniał się znany z występów w barwach Turowa Michał Jankowski, zdobywca 20 pkt.

Janusz Grzeszczuk

Start Gdynia - PGE Turów Zgorzelec 64:78 (22:28, 15:21, 10:12, 17:17)

Start: Jankowski 20 pkt, Rorthbart 11 pkt, Kowalczyk 9 pkt, Kucharek 8 pkt, Wojdyła 5 pkt, Malczyk 3 pkt, Mordzak 3 pkt, Mokros 3 pkt, Andrzejewski 2 pkt.

PGE Turów: Kulig 15 pkt, Cel 14 pkt, Opacak 13 pkt, Micić 13 pkt, Jackson 8 pkt, Chyliński 8 pkt, Stelmach 5 pkt, Zigeranović 2 pkt, Wichniarz 0 pkt.