stop wypalaniuKomendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu informuje, że na terenie powiatu zgorzeleckiego, KP PSP w Zgorzelcu odnotowała już 80 zdarzeń związanych wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. W związku z powyższym rozpoczynamy kampanię informacyjną „STOP pożarom traw”. Kampania ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. W związku z powyższym zwracam się z prośbą o rozpropagowanie poprzez umieszczenie na terenie gminy plakatów i ulotek informacyjnych dotyczących zagrożeń oraz sankcji karnych związanych z wczesnowiosennym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych.

 

 

 

 

Z uwagi na ilość zdarzeń odnotowanych na terenie powiatu, co odzwierciedla poniższa tabela, wskazane jest wywieszenie plakatów w administrowanych przez Państwa sołectwach.
Pożary nieużytków rolnych na terenie powiatu zgorzeleckiego od 01.02.2018 do 02.03.2018r.:

A P E L

Temat pożarów nieużytkowanych powierzchni rolniczych i suchych traw powraca, zgodnie więc z rekomendacjami Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu apeluje:

„Zaprzestańmy wypalania traw”

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2016 r. odnotowano ponad 126 tys. pożarów, wśród nich było 36 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To prawie 30 proc. wszystkich pożarów w Polsce.
Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W 2016 roku w wyniku pożarów traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tys. ha łąk i nieużytków rolnych. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h a szybki bieg poniżej 19 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania, ginie flora i fauna.
W 2016 r. podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 67 mln litrów wody, co odpowiada pojemności 18 basenów olimpijskich.– Takie akcje angażują również znaczną liczbę strażaków. Może się niestety zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy nie dojadą na czas tam, gdzie są bardziej potrzebni. Tam, gdzie bezpośrednio zagrożone będzie życie ludzkie. Pamiętajmy, że 90 proc. pożarów traw jest spowodowanych przez człowieka. W 2016 r. średnio co 14 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu w związku z powyższym wnosi o rozwagę oraz o niepodpalanie nieużytkowanych powierzchni rolniczych i suchych traw.

KP PSP Zgorzelec

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa