Viva Polonia 1Wakacyjna laba już za nami. Urlopowe wojaże pozostaną jednak jeszcze na długo we wspomnieniach, osładzając powrót do codziennych obowiązków. Jesienią po wyjątkowe, wakacyjne wspomnienia nieraz sięgnie 9-osobowa grupa młodych mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego, którzy w sierpniu wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży „Viva Polonia!" w Krzyżowej.

 

 


Krzyżowa - niewielka wioska, malowniczo położona w pobliżu Świdnicy - jest ważnym miejscem w historii Niemiec i Polski. Współcześnie Krzyżowa jest miejscem spotkań i dialogu. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, prowadzony na terenie byłego majątku rodziny von Moltke przez Fundację „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, co roku wita w swych progach tysiące gości, w szczególności młodzież i dzieci z Polski i Niemiec, oferując im różnorodne programy edukacyjne.
Nie wszystkie wydarzenia w Krzyżowej dotyczą jedynie grup polsko-niemieckich, czego przykładem jest właśnie wakacyjny obóz „Viva Polonia!", w którym (15-22 .08) uczestniczyła młodzież ze środowisk polonijnych z Łotwy, Ukrainy, Węgier, Białorusi oraz grupa polska z Lubania i powiatu lubańskiego. Udział lubańskiej młodzieży (uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 i 3 oraz ZSP im. A. Mickiewicza) był możliwy dzięki współpracy Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze" z głównym organizatorem obozu – Fundacją „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Łącznie w sierpniowym spotkaniu w Krzyżowej uczestniczyło ponad 40 młodych osób, w wieku od 15 do 18 lat, aż z 5 krajów. Młodzieży towarzyszyli opiekunowie, w tym ze strony polskiej przedstawicielka „Pogranicza".
W programie obozu znalazły się atrakcyjne warsztaty, prowadzone przy wykorzystaniu aktywnych metod, oraz zajęcia krajoznawcze (m.in. wycieczki do Wrocławia i Świdnicy).

W trakcie zajęć i warsztatów młodzież odkrywała w sobie ukryte talenty, rozwijała zdolność kreatywnego myślenia, a także przełamywała bariery językowe – podkreślają uczestnicy obozu. Praca odbywała się w grupach bądź parach. Ćwiczenia oraz zabawy pozwoliły uczestnikom lepiej poznać siebie i innych ludzi, otworzyć się na nowe opinie i odmienne punkty widzenia. Językiem spotkania był język polski, dominował on podczas rozmów, pracy w grupach, gier i zabaw. Młodzież polonijna z Łotwy uczy sie języka polskiego w szkole, natomiast pozostali uczestnicy w ramach zajęć pozaszkolnych oraz w swoich rodzinach. Jest to dowód na to, że polskie tradycje i język żyją również poza granicami Polski. Podczas wieczoru polonijnego mieliśmy także okazję poznać tradycje i języki innych państw. Na przykład nauczyliśmy się kilku słów w języku węgierskim, takich jak JOL (co oznacza "dobrze") i ROSSZUL ("źle"). Spróbowaliśmy też świeżych fig prosto z Węgier.

Niektórzy przyjeżdżając do Krzyżowej mieli wiele wątpliwości. Jednak stopniowo, poznając nowych ludzi, otwierali sie coraz bardziej – dodają uczestnicy obozu.

Wiele atrakcji czekało na młodzież także w czasie wolnym. Ognisko, ze wspólnie śpiewanymi piosenkami w języku polskim, białoruskim i ukraińskim, zjednoczyło nas w jednym kręgu. Na koncercie muzyki klasycznej, który odbył się w ramach projektu „Krzyżowa Music", wysłuchaliśmy zaś utworów wybitnych kompozytorów, takich jak Mozart, Beethoven czy też Schubert – wspominają uczestnicy.

Grupa polska promowała aktywnie Lubań i powiat lubański podczas wieczoru narodowego w formie prezentacji połączonej z autorską mini-inscenizacją lubańskiej legendy i konkursem o naszym regionie. Dla poszczególnych zagranicznych grup (z Węgier, Łotwy, Białorusi oraz 2 z Ukrainy) zostały także przekazane pakiety materiałów informacyjnych i wydawnictw nt. Lubania i powiatu lubańskiego, ufundowane przez Burmistrza Lubania – Arkadiusza Słowińskiego oraz Starostę Lubańskiego – Walerego Czarneckiego.

Wspólny tydzień w Krzyżowej upłynął bardzo szybko. „Viva Polonia!" łączy przyjaciół. Młodzież nawiązała w Krzyżowej wiele nowych znajomości. Uczestnicy przekonali się także, że „wszyscy Polacy to jedna rodzina". Bez względu na miejsce zamieszkania, w Polsce czy też poza nią, łączą ich wspólne wartości, podobne spojrzenie na świat i zainteresowania.

Magdalena Guła - Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze".

W tekście wykorzystano fragmenty wypowiedzi uczestników obozu z artykułów opracowanych przez grupy prasowe w składzie:
Andrzej Pawlyszyn (Ukraina),
Linda Sofija Miczune (Łotwa),
Tomasz Długosz (Polska),
Jolanta Smulko (Łotwa),
Santa Suhanowa (Łotwa),
Margarita Bulasza (Łotwa).

Fot.: Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze", Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa