Tylna elewacja Pałacu Kunów w XIX w. rys. A. DunckneraPałac Kunów został wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku przez rodzinę von Warnsdorf. Po latach użytkowania przez kolejne rody i niewielkich modernizacjach renesansowej siedziby, dopiero w XIX wieku wykonano częściową przebudowę rezydencji. Lata spokoju zakłóciły wydarzenia z końcowego okresu II wojny światowej. Od października 1943 do stycznia 1944 roku skierowano tutaj co najmniej cztery tajne transporty.

 

W drewnianych skrzyniach znalazły się między innymi dzieła sztuki z Görlitz oraz teki z dokumentami z archiwum miejskiego. Dodatkowo w kompleksie dworskim umieszczono zbiory prywatne i państwowe przywiezione z Berlina. Nie wiadomo, czy wszystkie skrzynie zdeponowano w głębokich i rozległych piwnicach pałacu. Niewykluczone, iż wykorzystano dodatkowo zabudowania folwarczne. Za tymi ostatnimi przemawia możliwość łatwego i szybkiego wjazdu ciężarówek do środka, które tym samym przykuwały mniejszą uwagę okolicznych mieszkańców.
Pierwsza polska oficjalna ekipa poszukiwawcza przybyła do Kunowa w październiku 1945 roku. Kierownik akcji Witold Kieszkowski wyznał, iż wyniesione stąd obrazy i cenne eksponaty kazał załadować na ciężarówki, po czym zawieźć do składnicy w Jeleniej Górze. Stamtąd wysłano je na przełomie listopada i grudnia do Warszawy. Oczywiście nie zabrano z Kunowa wszystkich skarbów. Wiosną 1946 roku do Kunowa przyjechał przedstawiciel Ministerstwa Oświaty, który znalazł tutaj... około 10 ton książek! Większość stanowiły woluminy z biblioteki i muzeum w Görlitz, zaś resztę prywatne zbiory dawnych właścicieli pałacu. Dodatkowo warszawiak zapakował cenne sztychy i ryciny. Przyznał jednak, że znalezione w pałacu zbiory to tak naprawdę pozostałości tego, co zostało po splądrowaniu Kunowa przez kwaterujące w okolicy oddziały wojskowe, szabrowników i poszukiwaczy skarbów.
Delegat Ministerstwa Oświaty, penetrujący podzgorzelecką wieś, nie dotarł jednak do wszystkich miejsc na terenie dawnego dominiów. Dowodem na to jest fakt, iż kilkanaście lat po wojnie w piwnicy znaleziono między innymi XV-wieczną rzeźbę pt. „Opłakiwanie Jezusa"! Jej twórcą był Hans von Olmützer uznany rzeźbiarz, działający głównie na Górnych Łużycach i w Czechach. Poza wspomnianym zabytkiem w piwnicach Pałacu Kunów znaleziono odlewy rzeźb, które w 1961 roku przekazano włodarzom Görlitz wraz ze znalezionymi we wsi dokumentami. Co takiego strona polska otrzymała w zamian, tego do dziś nie wiadomo...

Nap. Szymon Wrzesiński - autor wyjątkowej książki o dziełach sztuki ukrytych w powiecie zgorzeleckim i lubańskim, pt. „Na tropach skarbów Trzeciej Rzeszy. Kulisy rewindykacji i poszukiwań terenowych na Dolnym Śląsku", wyd. CB, Warszawa 2014. Kontakt z Autorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szymon Wrzesiński

Fot.: Boczna i tylna elewacja pałacu w Kunowie, stan obecny, fot. Sz. Wrzesiński
Fot.: Tylna elewacja Pałacu Kunów w XIX w., rys. A. Duncknera

Bocza i tylna elewacja pałacu w Kunowie stan obecny fot. Sz. Wrzesiński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-23

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa