Najnowsza Gazeta

 

Kursy walut

    KUPNO     SPRZEDAŻ
euro EUR

4.3650 zł

4.3750 zł
usd USD

4.1000

4.1100 zł
czk CZK 0.1618 zł 0.1620 zł

Kurs z dnia: 20.01.2017

Repertuar kin

Zgorzelec

NovaPoza

Komuna 

"Komuna"

20-25.01

 

Bogatynia

Kadr


 po prostu przyjeźń

"Po prostu przyjaźń"

20-24.01

 

 

Lubań

Wawel


 Powidoki

"Powidoki"

 20-26.01

 

Görlitz

Camillo

 Frantz

"Frantz"

 19-25.01

 

next
prev

248.547,66 Euro na bezpieczeństwo

Poprawa bezpieczeństwa na trójstyku granic 1W Starostwie Powiatowym Görlitz odbyła się (18.01) konferencja związana z rozpoczynającą się realizacją polsko-niemieckiego projektu, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na obszarach trójstyku granic.
Otwierając spotkanie, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak powiedziała m.in.:
- Kryzysy są nieodłączną częścią naszego życia, są nieuchronne, możemy się jednak na nie przygotować i starać się, w miarę naszych możliwości, ograniczyć sytuacje wywołujące taki stan a także zminimalizować jego skutki.

Czytaj więcej...

Sprawca nie udzielił pomocy

Sprawca nie udzielił pomocy 1Groźny wypadek wydarzył się w czwartek 19 stycznia ok. godz. 7.30 na drodze nr 352 pomiędzy Zgorzelcem a Koźminem. Volkswagen Polo, w którym jechały do pracy dwie mieszkanki powiatu zgorzeleckiego, popchnięte z tyłu przez TIR-a wpadło do rowu, gdzie przekoziołkowało i zatrzymało się na dachu. – Była straszna mgła.

Czytaj więcej...

Kradł paliwo z tirów

paliwoPolicjanci ze Zgorzelca otrzymali zgłoszenia dotyczące kradzieży paliwa z zaparkowanych samochodów ciężarowych. Schemat działania złodzieja zawsze był taki sam. Nieznany wówczas sprawca podjeżdżał samochodem do miejsc, gdzie kierowcy parkowali pojazdy ciężarowe i kradł z ich zbiorników olej napędowy. Wykorzystywał fakt, że osoby prowadzące te samochody odpoczywali lub spali w kabinach ciężarówek.

Czytaj więcej...

Liczenie zwierząt

LiczenieKażdego roku na początku stycznia w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec wszystkie stworzenia, które posiadają kopyta, pazury, błony pławne, skrzydła oraz płetwy, są liczone i rejestrowane. W przypadku pandy, wydry i wielbłąda jest to zdecydowanie proste, zwierzęta są duże i trudno jest je pominąć.

Czytaj więcej...

Projekt turystyczny "GÖRLITZ am SEE"

berzdorfEuropastadt GörlitzZgorzelec Gmbh, odpowiedzialna za rozwój gospodarczy, turystykę i marketing miasta Görlitz i Związek Pracodawców Powiatu Zgorzeleckiego zapraszają polskich przedsiębiorców do udziału w spotkaniu "GÖRLITZ am SEE".
Głównym tematem będą wyjątkowo atrakcyjne możliwości współpracy i rozwoju inwestycji dookoła jeziora Berzdorf See, będącego obecnie priorytetem dla miasta Görlitz.

Czytaj więcej...

Ptak z wirusem ptasiej grypy - aktualizacja

ptasia grypaZ informacji uzyskanych od Powiatowego Lekarza Weterynarii wynika, iż u jednego z dwóch padłych ptaków znalezionych w okolicach oczka wodnego w parku im. Błachańca w Zgorzelcu, stwierdzono wystąpienie wirusa H5N8 (ptasia grypa).

Z uwagi na fakt, że wirus wykazuje się szczególnie wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, co skutkuje łatwym przenoszeniem (np. na odzieży czy obuwiu) w środowisku, prosimy o niedokarmianie dzikich ptaków wodnych i zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z napotkanym, padłym ptactwem.

Czytaj więcej...

Polska Noc Kabaretowa 2017

Polska Noc Kabaretowa 2017Kabaret Skeczów Męczących i ich niezwykli goście: Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Nowaki i Jerzy Kryszak zapraszają Państwa na największe wydarzenie rozrywkowe roku!

Polska Noc Kabaretowa to coroczne widowisko, które w każdym z kilkudziesięciu miast Polski zbiera kilka tysięcy fanów rozrywki na najwyższym poziomie. Ekipa tworząca Polską Noc Kabaretową dobierana jest tak, aby trafić w gusta wszystkich fanów kabaretowych, niezależnie od wieku i poczucia humoru. Polska Noc Kabaretowa to widowisko dla każdego, o czym świadczy różnorodność widzów, a łączy ich jedno – niepodważalne zadowolenie, uśmiech na twarzy i chęć odwiedzenia Polskiej Nocy Kabaretowej podczas kolejnej edycji.

Czytaj więcej...

Przygoda z Nysą

Przygoda z NysąKolejne środki unijne zostały przyznane dla czwartego już etapu „Przygody z Nysą". Kwota jaką udało się pozyskać wynosi 2 590 820 € i zostanie ona przeznaczona głównie na poszerzenie bazy rekreacyjno – turystycznej na terenie objętym wsparciem, ponieważ naczelną ideą projektu jest poprawa wizerunku terenów przygranicznych oraz podniesienie jakości istniejącej bazy turystyki pieszo-rowerowej.

Czytaj więcej...

Nie przepuścił na pasach

potrącenieOk godz. 20.00 na ul. Dąbrowskiego w Zgorzelcu doszło (13.01) do potrącenia na pasach 55-letniej kobiety. 20-letni kierowca samochodu marki Audi nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo przechodzącej na pasach kobiecie. Kierowca auta jadący od ul. Warszawskiej mając światło warunkowe ruszył w kierunku ul. Dąbrowskiego. Sugerując się możliwością przejazdu wjechał na pasy tym samym nie ustępując pierwszeństwa kobiecie.

Czytaj więcej...

Międzynarodowe Dni Messiaena w Görlitz-Zgorzelcu

music1Dziesięć lat temu dr Albrecht Goetze założył stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. Jego najważniejszym celem było przywrócenie do życia zapomnianego rozdziału historii Görlitz – historii byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalagu VIII A, a także wskrzeszenie pamięci o wyjątkowym dziele muzycznym. Po raz pierwszy stowarzyszenie pojawiło się w przestrzeni publicznej w 2008 r. realizując niemalże niewykonalny projekt: w przeszywającym mrozie, w namiocie, w lesie nieopodal Zgorzelca, czterech muzyków Saksońskiej Orkiestry Państwowej z Drezna wykonało „Kwartet na koniec czasu" Oliviera Messiaen.

Czytaj więcej...

Zagrają utwory największych kompozytorów

Podróże Muzyczne Niemcy24 stycznia o godz. 17.00 w zgorzeleckiej Szkole Muzycznej odbędzie się pierwszy w Nowym Roku 2017 koncert z cyklu Podróże Muzyczne. Tym razem odwiedzimy sąsiednie Niemcy. W auli koncertowej zgorzeleckiej szkoły muzycznej zabrzmią utwory największych kompozytorów niemieckich, m. in.: Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Karla Marii Webera, Roberta Schumanna, Ryszarda Wagnera, Ryszarda Straussa.

Czytaj więcej...

Reklama

osiedle