Andreas Ernst i jego architektoniczne dziedzictwoMuzeum Śląskie w Görlitz i Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku zapraszają na wykład Joanny Jakubowicz nt. „Andreas Ernst i jego architektoniczne dziedzictwo w Kłodzku“ w piątek, 11.10.2019 o godz. 18:00 w Muzeum Śląskim w Görlitz.

 


 
Punktem wyjścia wykładu jest pytanie: Jak uwrażliwiać mieszkańców Dolnego Śląska na otaczającą ich przedwojenną, czyli poniemiecką architekturę? Którą mijają codziennie, nie wiedząc, kto zaprojektował kamienicę, dla kogo, jaki to styl, co znaczają te ornamenty, inicjały, liczby... Jak przekazać wiedzę i jednocześnie nauczyć szacunku do materialnego dziedzictwa, którego piękno po latach zaniedbań nierzadko trzeba dopiero odkryć? Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku znalazło sposób. Wystawa „Andreas Ernst (1861-1929), kłodzki architekt“ oraz działania jej towarzyszące, jak np. inscenizacje plenerowe w strojach z epoki oraz spacerownik w formie gry miejskiej, jest wspaniałym przykładem nowoczesnego przekazu, mającego na celu wzbudzenie zainteresowania architekturą i historią. O tym opowie Joanna Jakubowicz, kuratorka wystawy.
 
Andreas Ernst pracował w Kłodzku (wówczas Glatz) w latach 1887-1929. Był to dobry czas dla rozwoju tego miasta. Stopniowe wyburzanie średniowiecznych murów miejskich, likwidacja bram miejskich i zasypywanie fos wpłynęło na nowe podejście do estetyki miasta. W Glatz pojawia się zabudowa wielkomiejska, parki publiczne oraz tereny spacerowe. Doprowadzenie linii kolejowej i wybudowanie nasypu kolejowego optycznie dzielącego miasto, doprowadza do zmiany jego układu. Rozwijają się wówczas dwa przedmieścia, południowe oraz wschodnie, na których urodę wpływa w dużej mierze działalność Andreasa Ernsta. W ciagu 38 lat jego działalności jako architekt i przedsiębiorca budowlany zaplanował i wybudował w Kłodzku ponad 90 obiektów. W decydujący sposób wpłynął na dzisiejszy wygląd Kłodzka, tworząc budowle neogotyckie, neorenesansowe, neomanierystyczne, neoklasycystyczne, secesyjne, a po I wojnie światowej także modernistyczne. Jako kreatywny architekt o dużej fantazji często mieszał ze sobą style, dodając elementy typowe dla lokalnej architektury okolicznych gór.
 
Ernst budował dla elit społecznych i gospodarczych, dla fabrykantów, dyrektorów, urzędników. Wśród jego budowli znajdują się okazałe domy, wille, fabryki, szkoły. Wiele budynków Andreasa Ernsta zostało odnowionych, większość jednak nadgryzł ząb czasu. Wiele wartościowych elementów elewacji czy wyposażenia klatek schodowych wciąż pada ofiarą ludzkiej ignorancji i niewiedzy. Również temu chce przeciwdziałać wystawa „Andreas Ernst (1861-1929), kłodzki architekt“ w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Jej kuratorka opowie w wykładzie o działaniach muzeum mającym na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim mieszkańców miasta na ich materialne dziedzictwo.
 
Wykład (w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na niemiecki) jest częścią programu wydarzeń towarzyszących wystawie, której partnerem jest Muzeum Śląskie w Görlitz. Wstęp 3 Euro. Dla gości z Polski 10 bezpłatnych wejściówek. Zainteresowanych prosimy o maila na adres kulturreferat(at)schlesisches-museum.de. Zapraszamy!

Agnieszka Bormann

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-24

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa