Mistrz skrzypiec zachwycił 3W poniedziałkowy wieczór, 15 kwietnia, w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu odbył się Recital Skrzypcowy Jacka Ropskiego. Koncert zgromadził liczną publiczność, która została oczarowana przepięknym brzmieniem skrzypiec i wirtuozerią Mistrza. W pierwszej części koncertu Jacek Ropski zagrał na skrzypcach solo dwa barokowe utwory:

VII Fantazję na skrzypce solo Es Georga Philippa Telemanna i Chaconne z II Partity na skrzypce solo d, BWV 1004 Johanna Sebastiana Bacha.

W drugiej części koncertu Mistrzowi towarzyszyli zgorzeleccy pedagodzy: Michał Błaszczyk- pianista i Anna Krupa- skrzypaczka. W wykonaniu Jacka Ropskiego i Michała Błaszczyka zabrzmiała IV Sonata na skrzypce i fortepian D- dur Georga Friedricha Haendela. Zachwycił wspaniały finał koncertu w wykonaniu tria: Koncert na dwoje skrzypiec i fortepian d-moll, BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha. Koncert poprowadziła Dorota Adaszewska.

Zgorzeleckich melomanów urzekła sprawność techniczna Jacka Ropskiego, piękne brzmienie jego instrumentu, a nade wszystko muzyczna wrażliwość Mistrza. Poniedziałkowy Recital dał mnóstwo radości i artystycznych przeżyć zgorzeleckiej publiczności oraz uczniom i pedagogom Szkoły Muzycznej. Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak niezwykłego muzyka- wspaniałego skrzypka, pedagoga, wrażliwego artystę. Radość tym większa, że przed koncertem od godzin porannych Jacek Ropski poprowadził warsztaty skrzypcowe dla uczniów oraz nauczycieli PSM I i II st. Wszyscy mogliśmy korzystać z umiejętności, doświadczenia i charyzmy Mistrza.

Jacek Ropski to skrzypek, doktor habilitowany sztuki, adiunkt w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Kształcił się m.in. u legendarnego Antoniego Cofalika, a potem w berlińskim Universität der Künste i w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005. W 2008 roku otrzymał stopień doktora sztuki. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

(D.A.)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

pozanova

Wakacje - kino zamknięte

 

 Bogatynia

Kadr

Moja gwiazda

"Moja gwiazda"

2 - 6.08.2019

Lubań

Wawel

sektrtne żtycie zwierzaków

 "Sekretne życie zwierzaków domowych 2"

18 - 25.07.2019

 

Görlitz

Filmpalast

der

 "Der König der Löwen"

17 - 24.07.2019

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.2350zł 4.2550zł
usd USD 3.7850zł 3.8100zł
czk CZK 0.1650zł 0.1680zł

Kurs z dnia: 2019-07-23

Pogoda

booked.net