Mistrz skrzypiec zachwycił 3W poniedziałkowy wieczór, 15 kwietnia, w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu odbył się Recital Skrzypcowy Jacka Ropskiego. Koncert zgromadził liczną publiczność, która została oczarowana przepięknym brzmieniem skrzypiec i wirtuozerią Mistrza. W pierwszej części koncertu Jacek Ropski zagrał na skrzypcach solo dwa barokowe utwory:

VII Fantazję na skrzypce solo Es Georga Philippa Telemanna i Chaconne z II Partity na skrzypce solo d, BWV 1004 Johanna Sebastiana Bacha.

W drugiej części koncertu Mistrzowi towarzyszyli zgorzeleccy pedagodzy: Michał Błaszczyk- pianista i Anna Krupa- skrzypaczka. W wykonaniu Jacka Ropskiego i Michała Błaszczyka zabrzmiała IV Sonata na skrzypce i fortepian D- dur Georga Friedricha Haendela. Zachwycił wspaniały finał koncertu w wykonaniu tria: Koncert na dwoje skrzypiec i fortepian d-moll, BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha. Koncert poprowadziła Dorota Adaszewska.

Zgorzeleckich melomanów urzekła sprawność techniczna Jacka Ropskiego, piękne brzmienie jego instrumentu, a nade wszystko muzyczna wrażliwość Mistrza. Poniedziałkowy Recital dał mnóstwo radości i artystycznych przeżyć zgorzeleckiej publiczności oraz uczniom i pedagogom Szkoły Muzycznej. Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak niezwykłego muzyka- wspaniałego skrzypka, pedagoga, wrażliwego artystę. Radość tym większa, że przed koncertem od godzin porannych Jacek Ropski poprowadził warsztaty skrzypcowe dla uczniów oraz nauczycieli PSM I i II st. Wszyscy mogliśmy korzystać z umiejętności, doświadczenia i charyzmy Mistrza.

Jacek Ropski to skrzypek, doktor habilitowany sztuki, adiunkt w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Kształcił się m.in. u legendarnego Antoniego Cofalika, a potem w berlińskim Universität der Künste i w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005. W 2008 roku otrzymał stopień doktora sztuki. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

(D.A.)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

Maksymiuk koncert na dwoje

"Maksymiuk koncert na dwoje"

23 - 24.04.2019

 Bogatynia

Kadr

Dumbo

"Dumbo"

26 - 30.04.2019

Lubań

Wawel

Praziomek

 "Praziomek"

23 - 25.04.2019

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.2793zł 4.2987zł
usd USD 3.8159zł 3.8335zł
czk CZK 0.1648zł 0.1684zł

Kurs z dnia: 2019-04-24

Pogoda

booked.net