foto psseW powiecie zgorzeleckim odbyły się Powiatowe Konkursy Wiedzy o HIV/AIDS dla uczniów szkół średnich i klas gimnazjalnych. Inicjatorem był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu i Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Węglińcu. Celem tych działań jest popularyzowanie wiedzy na temat zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS.

Zachęcenie także do prowadzenia odpowiedzialnego trybu życia. Do X Powiatowego Konkursu przystąpiły cztery szkoły ponadpodstawowe z powiatu zgorzeleckiego, które reprezentowali finaliści etapu szkolnego. W czasie w którym Komisja Konkursowa sprawdzała testy czas naszym uczestnikom umilali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu pod kierownictwem pedagoga szkolnego pani Marzeny Dygas- Glapińskiej. Spektakl teatralny pt. Czerwony kapturek to nie bajka wg scenariusza pedagoga pokazał codzienność i zagrożenia jakie mogą spotkać każdego kto ma ryzykowne zachowania zdrowotne. Zgodnie z cytatem Z. Naukowskiej „Życie łatwo jest zepsuć a naprawić trudno” przekazano informację, że nie koniecznie trzeba zachorować aby uświadomić sobie jak ważny jest zdrowy styl życia i odpowiedzialne wybory. Uczestnicy poznali skutki do jakich może prowadzić nieostrożne zawieranie kontaktów i ryzykowne zachowania zdrowotne. Poziom Konkursów był wysoki dlatego szczególne gratulacje dla laureatów: Julii Kiejzy z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu; Katarzyny Nowak, Kamili i Roksany Frąszczak z Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni.
Liderami profilaktyki w zakresie HIV/AIDS spośród szkól podstawowych jest niewątpliwie Szkoła Podstawowa w Węglińcu, która gościła uczniów wszystkich szkół podstawowych powiatu na XII Powiatowym Konkursie wiedzy o HIV/AIDS .Przedstawienie uczniów szkoły w spektaklu przeciw różnym formom przemocy podobało się i zrobiło pozytywne wrażenie na widowni. Wyrazy podziwu dla wiedzy Aleksandry Majochy ze szkoły Podstawowej w Jerzmankach, Michała Lisickiego ze szkoły Podstawowej Nr 5 w Zgorzelcu i Julii Zielińskiej ze Szkoły Podstawowej w Zawidowie. Gratulacje i uznanie dla finalistów obu konkursów za zajęcie miejsc na podium z pewnością przełoży się na przyszłe wybory w życiu. Oba Konkursy objęte zostały patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelca co pozwoliło na sfinansowanie niezwykle cennych nagród. Dodatkowe nagrody i wyróżnienia ufundowały lokalne samorządy t. j. Burmistrz Miasta i Gminy w Węglińcu oraz Starosty powiatu Zgorzeleckiego.
(G. Niedziela)

Najnowsza Gazeta

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.2900zł 4.3000zł
usd USD 3.6600zł 3.6700zł
czk CZK 0.1672zł 0.1675zł

Kurs z dnia: 2018-05-21

Repertuar kin

Zgorzelec

NovaPoza

Wieża
 

"Wieża. Jasny dzień"

23-30.03

 

Bogatynia

Kadr
 kształt

"Kształt wody"

23-30.03

 

 

Lubań

Wawel

jaskiniowiec
 

"Jaskiniowiec"

23-29.03

 

Görlitz

Camillo

Lucky
 

"Lucky"

30.03

 

next
prev

Pogoda

Weather Underground PWS IDSZGORZ3