Młodzieżowe Firemki działają zgodnie z planemStyczeń przyniósł kolejne efekty działania młodzieżowych miniprzedsiębiorstw, czyli tzw. firemek ze Zgorzelca i Bogatyni, które powstały w ramach polsko-czeskiego projektu pn. „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach”. Projekt pn. „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach” jest ukierunkowany na przedsiębiorczość jako kluczową kompetencję dla rynku pracy w Czechach i w Polsce.

Od września 2018 uczniowie po obu stronach granicy mają możliwość stworzenia fikcyjnej firmy/szkolnego miniprzedsiębiorstwa. Dzięki temu uczą się procesów zarządzania produkcją oraz funkcjonowania firmy we wszystkich aspektach - od pomysłu do produktu i usługi.

Podczas wspólnego działania Firemek o takim samym bądź podobnym ukierunkowaniu w obu częściach Euroregionu Nysa, uczniowie nawiązują współpracę skupiającą się na handlu zagranicznym, rozwijając przy tym znajomość języków obcych.

Aktywny udział w projekcie biorą uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu, Zespołu Szkół Podstawowych w Zgorzelcu oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Bogatyni. Partnerem projektu jest Powiat Zgorzelecki.

 

Raport z działań Firemek w styczniu 2019:

Firemka nr 52 „Diamonds” (ZSZiL w Zgorzelcu)

Kolejny okres funkcjonowania miniprzedsiębiorstwa oparty został na działalności pracownika HR. Zatrudnienie pracowników oraz koszty związane z wynagrodzeniem wpływające na zrozumienie wynagrodzenia netto, brutto i brutto - brutto stanowiły podstawę dla optymalizacji kadry. Uczniowie poznali wszystkie obciążenia związane ze składkami ZUS jak również opodatkowaniem. W końcowym etapie podejmowali decyzję związaną z dostosowaniem zarówno liczby zatrudnionych pracowników jak również formami cywilno-prawnymi.

Firemka nr 55 „Kogucik BUD” (uczniowie ZSP w Zgorzelcu)

W styczniu odbyły się dwa spotkani miniprzedsiębiorstwa na których ustalono wspólne cele jakie chce osiągnąć Firemka. Rozdzielono zadania, wybrano najważniejsze z nich oraz skupiono uwagę na tym, które z zadań można realizować wspólnie aby osiągnąć zamierzone cele. Przystąpiono również do dokonania zakupów na działalność mini przedsiębiorstwa.

Firemka nr 57 „My Hair” (uczniowie ZSZ w Bogatyni)

Podczas spotkań uczniowie pracowali z kartą pracy nr 1, 2 i 3 z modułu 3 - biegłość finansowa przedsiębiorcy - na podstawie których poznali podstawowe pojęcia tj.: koszty stałe i koszty zmienne, zysk/marża, klient, popyt, konkurencja, podatek itp. Ustalili także potrzebny finansowe oraz przeprowadzali zabiegi fryzjerskie.

Firemka nr 58 „Firma IT” (uczniowie ZSZ w Bogatyni)

Uczniowie zapoznali się z pojęciem "biegłość finansowa przedsiębiorcy" na podstawie których poznali podstawowe pojęcia. Ustalili jakie materiały można używać aby obniżyć koszty produkcji oraz wykonywali prace zlecone przez uczniów i dyrekcję szkoły.

(SP Zgorzelec)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

Maksymiuk koncert na dwoje

"Maksymiuk koncert na dwoje"

23 - 24.04.2019

 Bogatynia

Kadr

Dumbo

"Dumbo"

26 - 30.04.2019

Lubań

Wawel

Praziomek

 "Praziomek"

23 - 25.04.2019

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.2793zł 4.2987zł
usd USD 3.8159zł 3.8335zł
czk CZK 0.1648zł 0.1684zł

Kurs z dnia: 2019-04-24

Pogoda

booked.net