Ptasie weseleW dniu Ptasiego Wesela uszak siwy „Rüpel“ wprowadza się do damskiej wspólnoty w Naszym Zoo. Nie był to termin wybrany celowo, a raczej opiekunowie zwierząt czekali na pierwszy bezdeszczowy dzień, aby po 6 tygodniach kwarantanny wpuścić nowo przybyłego samca uszaka, do woliery zamieszkiwanej przez dwie samiczki.

 

 


Pojęcie „Ptasiego wesela” zdaje się nie jest zwierzętom całkiem obce, gdyż ptaki od razu wykazały wzajemne sobą zainteresowanie. Być może właśnie z tej okazji...
Obchodzone 25 stycznia ptasie wesele wywodzi się z przedchrześcijańskich obrzędów, związanych
z kultem przodków. Termin święta jest ściśle związany z cyklem przyrody, pod koniec stycznia niektóre gatunki ptaków zaczynają bowiem wić gniazda i składać jaja.
Współcześnie ptasie wesele jest obchodzone jako jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kulturalnym Serbołużyczan. W dniu tym dzieci wystawiają w otwartych oknach talerze, które wypełniane są następnie słodyczami oraz specjalnie pieczonymi na ten dzień ciasteczkami w kształcie ptaszków. Słodkości są nagrodą dla dzieci za dokarmianie ptaków w czasie zimy.
 
Nazwa uszaków pochodzi od pióra które wystaje z tyłu ich głowy na wysokości uszu. Jest to jednak jedynie pióro ozdobne, które nie ma nic wspólnego z narządem słuchu. Uszy uszaków, tak jak i pozostałych ptaków, znajdują się po obu stronach głowy.
Nasze Zoo od wielu lat odnosi sukcesy w hodowli uszaków siwych, których ojczyzną są górskie lasy
w Azji Centralnej. 
Foto: www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer
Greta Drozd

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsza Gazeta

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.1350zł 4.1450zł
usd USD 3.3500zł 3.3550zł
czk CZK 0.1634zł 0.1635zł

Kurs z dnia: 2018-02-20

Repertuar kin

Zgorzelec

NovaPoza

Tunel
 

"Tunel"

09-14.02

 

Bogatynia

Kadr
 Król rozrywki

"Król rozrywki"

16-20.02

 

 

Lubań

Wawel

Plan B
 

"Plan B"

16-22.02

 

Görlitz

Camillo

Licht
 

"Licht"

08-14.02

 

next
prev