Środowiskowy Dom Samopomocy nową jednostką powiatuNiebawem rozpoczną się prace mające na celu przystosowanie budynku w Smolniku do funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy. Wyłoniono już wykonawcę. Koszt przebudowy wyniesie 450 tysięcy złotych. Miejsce dla siebie znajdzie w nim 40 osób. Placówka wyposażona zostanie również w nowy sprzęt.

 


Będzie to ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo i wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Dom samopomocy może mieć zasięg ponadlokalny, ale przede wszystkim obejmie wsparciem osoby zamieszkałe na terenie powiatu lubańskiego, a działalność jednostki będzie prowadzona w budynku Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Smolniku. Prace, mające na celu przygotowanie pomieszczeń dla potrzeb podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy mają zakończyć się do końca listopada br.
Zakończone postępowanie przetargowe odbyło się w formule ,,Zaprojektuj i Zbuduj”. Podstawą tego postępowania było przedstawienie oferentom programu funkcjonalno-użytkowego na podstawie, którego sporządzili oni ofertę. Najkorzystniejszą z nich przestawiła firma ze Świecia.
W dużym skrócie, zadanie będzie obejmowało m. in. remont i przebudowę sal, w których będą odbywać się zajęcia, korytarza, szatni i łazienek. W ramach prac wybudowana zostanie również winda, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśla Walery Czarnecki, starosta lubański.
W powiatowej placówce będą mogły przebywać osoby pełnoletnie, które w wyniku upośledzonych niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej.
Bez wątpienia utworzenie takiej placówki spełnia realne potrzeby i oczekiwania społeczności lokalnej na dzienną formę wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi. Uchwały w sprawie utworzenia jednostek organizacyjnych o nazwie Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku wraz z nadaniem im statutu, zostały podjęte jednogłośnie przez Radę Powiatu Lubańskiego.
- Dzięki funkcjonowaniu takiego miejsca, możliwe będzie stworzenie osobom potrzebującym pomocy, które z powodu choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego mają problemy w codziennym życiu – systemu wsparcia społecznego. Właśnie tu będziemy dążyli do zaspokojenia ich potrzeb edukacyjnych i społecznych ukierunkowanych na podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia – podsumowuje Walery Czarnecki.

PL

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsza Gazeta

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.1400zł 4.1500zł
usd USD 3.3550zł 3.3650zł
czk CZK 0.1633zł 0.1636zł

Kurs z dnia: 2018-02-21

Repertuar kin

Zgorzelec

NovaPoza

Tunel
 

"Tunel"

09-14.02

 

Bogatynia

Kadr
 Król rozrywki

"Król rozrywki"

16-20.02

 

 

Lubań

Wawel

Plan B
 

"Plan B"

16-22.02

 

Görlitz

Camillo

Licht
 

"Licht"

08-14.02

 

next
prev